Joburi disponibile in banci! BRD, OTP, BCR si Unicredit angajeaza!

BRD cauta un Trader pe titluri de stat. OTP cauta un Dealer in Trezorerie si un manager de produs. Unicredit are nevoie de contabil junior cu limba germane, iar BCR un specialist in analiza distributie retail. Acestea sunt doar cateva dintre job-urile disponibile in banci la data de 30 iunie 2017.

Si cele mai interesante! Pana la urma, pentru orice persoana activa in zona financiar – bancara, sansa de a face parte dintr-o echipa a unei banci de top, este o oportunitate de neratat! Anunturile pot fi gasite prin platforma Linkedin.

Trader – BRD – Groupe Societe Generale , Bucharest, Romania

Job description

Rolul consta in gestionarea portofoliului de tranzactionare pe titluri de stat si instrumente de rata dobanzii, gestionarea lichiditatii pe termen scurt si acordarea suportului echipelor comerciale pentru tranzactionarea cu clientela nebancara a produselor gestionate.

Dealer Sales – Departament Trezorerie Vanzari –  OTP Bank Romania S.A.  Bucharest, Romania

Responsabilitati:

Promoveaza si vinde activprodusele de trezorerie clientilor noi si clientilor existenti ai bancii;

Tranzactioneaza produsele de trezorerie din portofoliul bancii cu toti clientii nebancari (clienti PF, PJ si private banking) si asigura introducerea tranzactiilor in sistemele specifice de trezorerie;

Ofera feedback si consultanta colegilor dealeri vanzari regionali si colegilor din unitatile teritoriale dar si celor din celelalte divizii ale banci ori de cate ori este cazul;

Identifica nevoile de tranzactionare, de acoperire a riscului valutar si de dobanda; de capitalizare a oportunitatilor financiare pentru clientii noi si pentru cei aflati in portofoliu;

Structureaza si negociaza oferta pentru clientii prospecti/existenti din portofoliu, in colaborare cu liniile de business ale bancii si intocmeste strategii de acoperire a riscurilor si/sau de tranzactionare a produselor de trezorerie;

Propune, actualizeaza si verifica implementarea strategiei de trezorerie la nivel de client, portofoliu si regiune asignata si efectueaza deplasari la clienti si unitatile teritoriale;

Identifica oportunitatile existente pe piata in scopul atragerii de noi clienti in cadrul segmentului Corporate, IMM si Private Banking;

Este responsabil de indeplinirea tintelor de vanzari/profit personale si comune cu ale dealerului din regiunea alocata.

Cerinte:

Studii superioare finalizate;

Experienta anterioara de cel putin 3 ani in domeniul financiar-bancar.

Cunostinte avansate MS Office;

Limba engleza -avansat (vorbit, scris, citit);

Experienta in aria vanzarilor produselor de trezorerie sau piete de capital reprezinta un avantaj;

Certificare ACI Dealing Certificate reprezinta un avantaj.

SME Product Manager – OTP Bank Romania S.A.  Bucharest, Romania

Contribuie la dezvoltarea strategiei comerciale (produse, stabilirea preţurilor, etc.) pentru a asigura un fond de produse şi servicii orientate spre piaţă şi client.

Dezvoltă si administreaza un portofoliu profitabil de produse pentru Banca, compară performanţele obţinute cu obiectivele iniţiale, monitorizează reacţia clienţilor şi a concurenţei, propune si operează modificări în caz de nevoie.

Identifica oportunitati de dezvoltare pentru segmentul IMM, inclusiv cele care implica celelalte entitati din cadrul grupului. Intocmeste si urmareste planul de implementare a acestora, relationand cu toate partile/ departamentele implicate.

Formuleaza propuneri privind dezvoltarea de noi produse adresate clientilor IMM, concretizate in descrieri de produs, norme, proceduri, descrieri de procese, etc.,contribuind astfel la dezvoltarea strategiei comerciale in vederea asigurarii unui fond de produse şi servicii orientate spre piaţă şi client.

Defineşte cerinţele functionale aferente produselor si/sau serviciilor adresate clientilor IMM, intocmeste planurile pentru implementarea acestora, participa la testarea si implementarea acestora.

Analizeaza si evalueaza impactul dezvoltarilor solicitate sau implementate deja asupra tuturor entitatilor afectate.

Monitorizează activităţile de dezvoltare a produselor si urmareste planurile de implementare pentru a asigura disponibilitatea promptă şi calitatea produselor. Identifica posibilele intarzieri in implementare, formuleaza si agreaza impreuna cu departamentele/ directiile implicate un plan de remediere si recuperare a intarzierilor.

Monitorizeaza utilizarea produselor si urmăreşte marjele şi profitabilitatea acestora, pentru a asigura poziţionarea eficientă şi profitabilitatea, si elaboreaza propuneri – daca este cazul.

Formuleaza propuneri in vederea modificarii dobanzilor si comisioanelor legate de produsele destinate clientilor IMM, in functie de conditiile pietei, comportamentul clientilor si bugetul alocat.

Monitorizează şi analizează evoluţia pieţei (de ex. tendinţele, segmentul de piaţă propriu şi cel al concurenţei, trăsăturile produselor şi preţurile).

Administrează ciclul de viaţă al produselor, propunand si efectuand modificari ori de cate ori este necesar, astfel incat produsele destinate clientilor IMM sa fie adaptate permanent cerintelor pietei si obiectivelor Bancii.

Ofera suport fortei de vanzari in problemele legate de produse IMM.

Cerinte:

Experienta bancara de cel putin 2-3 ani pe partea de product management;

Limba engleza, Ms Office (Word, Excel, PowerPoint) la nivel avansat;

Cunoasterea produselor din zona SME;

Abilitati numerice si logice;

Multi-tasking.

Junior Finance & Accounting German Speaker – UniCredit Business Integrated Solutions, Romania

Key tasks and responsibilities

Perform the assigned back office activity, based on the established priorities and deadlines

Create and verify the necessary documentation, applying the procedures in an efficient manner and with quality results

Communicate with the bank representatives and/or other departments by email, phone or other internal applications, settle the potential activity related incidents

Manage data of the bank customers and/or certification of the financial situation of the clients

Provide data to the performance monitoring systems on daily basis, analyzing the daily performance level and proposing appropriate measures in order to maintain or increase the target performance level

Qualification and competencies

Students or Graduates

Good German skills (A2/B1) and good English skills (B1)

Basic knowledge of Microsoft Office

Good organizational abilities and attention to details, respecting the deadlines

Flexibility, dynamism and ability to quickly adapt to changes

Good communication skills and proactive attitude – client and team work oriented

Specialist Analiza Distributie Retail – BCR , Bucharest, Romania

Esti o persoana inovativa, cu bune abilitati de comunicare si lucru in echipa?

Ai abilitati de analiza si evaluare a informatiilor?

Daca raspunsul este DA, echipa noastra are nevoie de tine!

Rolul tau

Vei fi responsabil cu analiza performantei canalelor de distributie, elaborare si comunicare a obiectivelor financiare si comerciale pentru fiecare canal de distributie (unitati Retail, Contact Center, Self-banking si Parteneri externi), pe baza evolutiei indicatorilor macroeconomici si de piata.

Principalele tale responsabilitati vor fi:

Vei elabora obiectivele si analizele privind gradul de realizare a acestora pentru toate canalele de distributie si studii de fezabilitate pentru optimizarea retelei de unitati Retail, echipamente si alte canale de distributie;

Vei dezvolta instrumente si modele de rapoarte standardizate si asigura distributia periodica a acestora;

Vei asigura prelucrarea informatiilor pentru alocarea resurselor necesare realizarii obiectivelor;

Esti responsabil de analiza si monitorizarea permanenta a rezultatelor la nivel de portofoliu pe fiecare canal de distributie si identifici variatiile fata de liniile bugetare stabilite, punand la dispozitie directiilor implicate instrumentele de ajustare a asumptiilor comerciale;

Elaborezi analiza detaliata si asiguri monitorizarea rezultatelor la nivelul portofoliului de zona/ grup/ unitate/partener;

Elaborezi analize detaliate si asiguri monitorizarea performantei si eficientei pentru fiecare canal de distributie in parte;

Elaborezi analiza rezultatelor Retelei de unitati si Contact Center, in vederea comunicarii acestora.

Ce te recomanda?

Studii superioare in domeniile economic/bancar sau financiar;

Experienta minima in activitatea de analiza si raportare de 3 ani, din care 1 an in specialitate;

Limba engleza – nivel mediu;

Cunostinte de analiza financiar-bancara;

Cunostinte de statistica si analiza baze de date;

Cunostinte fundamentale de baze de date relationale si principii de manipulare a datelor;

Utilizare la nivel avansat MS Office (Excel, Access, Power Point, Visio) si SQL.

Advertisements